X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اسپند روی آتش

پنج‌شنبه 11 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 08:51 ب.ظ

به بهانه ی آنچه اینان و آنان انتخاباتش می دانند!

 

1.این حرکت-فعالیت، به هر چیزی شبیه است جز انتخابات. می شود هر نام دیگری روی آن گذاشت ؛ "انتصابات"  یا "فراخوان" یا یک "کارناوال ملی "یا حتا " تعزیه" !!! ؛ یک نمایش بزرگ کشوری!

بدم نمی آمد اگر این سوال را در فیسبوک هم از دوستانم می پرسیدم! اگر قرار بود بر این فعالیت در ایران نامی بگذارید چه نامی را برازنده ی آن می دانستید؟

 

2. در شهر کوچک ما انتخابات، فارغ از جنبه های سیاسی اش بیشتر یک جور کل کل است بین اعراب و پارسیان!

شهرستانهای دیگر را نمی دانم اما اینجا فاکتور  نژاد در بالا بردن مشارکت از اهمیت بالایی برخوردار است و از همین رو پر بیراه نیست اگر بگویم خود به خود نمک و فلفل انتخابات مجلس از ریاست جمهوری و ... بیشتر میشود و تنورش قدری داغ تر!


در حدود پانزده سال اخیر در این رقابت نابرابر ،اعراب به دلیل بیشتر شدن تعدادشان پس از جنگ و برخورداری از منابع مالی (نه برای تبلیغات ،بیشتر به منظور خرید و فروش رأی و شناسنامه در روز انتخابات) و کاریزمای شیوخ قبایل ،موفق تر عمل کرده اند و در بهترین حالت تنها یکی از سه نماینده راه یافته به مجلس فارس بوده است.3. و اما تبلیغات :

نحوه ی تبلیغات انتخابات امسال که اولین پس از فاجعه ی 88 است هم قابل پیش بینی بود.

بازار تبلیغات چیپ و حکایت و فلاکت تهوع آور گدایی رأی و استفاده از آزادی مقطعی افسار گسیخته، گرم  و یک هفته ی تمام  آسایش ونظم و نظافت(نداشته ی) شهر آشفته بود .

 

در این راستا ، بهره گیری از پخش انواع موسیقی های ممکن ، از سرود های محرک حس ناسیونالیستی ایرانیان بگیر تا موسیقی کردی و لری و ترکی ! و از ترانه های مرسوم  تماشاچیان فوتبال تیم شهر،که در استادیوم خوانده می شود تا آهنگهای تند بندری و  موسیقی های غیر مجاز از نظر اینان ، آزاد بودند تا در مردم شور و هیجان( کاملا خودجوش) القا کنند!

دیشب در میان هلهله و دست افشانی و پاکوبانی و یِزله* ی اجیرشدگان ستادهای انتخاباتی که فاصله ی شان از هم 10 متر هم نبود و هر کدام ساز خودش را می زد چند نفری هم کِل می کشیدند! امان از دستشان!

و امشب پس از یک هفته آسایش پریشی انگار که اولین شب آرامش ساکنان مرکز شهر است!

 

لغتنامه ی مهرآیین:

*یِزله : نوعی حرکت موزون مرسوم بین اعراب شامل بالا پریدن های هماهنگ و هم زمان  عده ی کثیری افراد مُجَّوَو ، همرا با تکرار شعر و شعارهایی خاص به زبان عربی، که در تمام مراسمات اعم از عزا ، عروسی، پیشواز از زیارت آمده و این اواخر انتخابات برای بیان سوگواری،شادی،چاووشی و البته هیجان، معمول است.


 پ .ن :مهرآیین پِرِس:  اخبار ساعت 19 امشب شبکه یک ،ضمن لگدمالی معمول اپوزیسیون نظام در شب انتخابات، ازین انتخابات به عنوان " حماسه ی ملی" یاد کرد.